7 dní v strachu aneb „Přes věžičky za sluncem“

Začína sa to v nedeľu, kedy pre mňa Kubo ráno prichádza a fičíme 4 hodiny autom až do Tisej, pri nemeckých hraniciach. Pod skalami sa stretávame so zvyškom skupinky (Marcelom, Aďkom, Aďou, Ľubkou, Peťom a Matúškom), ktorý prišli už skôr a lezú od rána. V prestávke medzi jemnými prehánkami sa zoznamujeme s pieskovcovými skalami, zakladaním uzlíkov a redším istením. Večer prichádzame do kempu pod Císařem a zisťujeme, že sa musíme vo štvrtok vysťahovať, lebo prídu Nemci, ktorý majú kemp zarezervovaný dopredu na sviatky. Nasledujúce dva dni pršalo a tak sme sa len poprechádzali popod skaly a slintali. V utorok medzi prechádzkami otravujeme recepčnú, či sa neuvoľnilo miesto v kempe. Večer keď už zakladáme oheň, príde Kubo s radostnou správou, že máme miesto až do soboty.

Prvé slnko

Od stredy sa začína lezenie naostro. Prvý deň lezieme v Tisej. Pokúsil som sa o vylezenie cesty “Jim Beam Party“ (IXa) a Kubo vybojoval po dvoch hodinách v širočine cestu “Jižní cesta“ na Golema. Za odmenu sme si večer spravili lievance z minima ingrediencií a potom sme sa šli večer zohriať ku ohňu. Nasledujúce dva dni nás konečne zohrievalo slnko a my sme poliezli krásne veže blízko kempu. Vo štvrtok sme s Kubom zostali trocha dlhšie ako ostatní a pri západe slnka lezieme jedny z najkrajších ciest týždňa “Památka na Zdenu“ (Mála Tovární vež) a “Koutovou spáru“(Velká Tovární vež). Večer, keď sa vraciame ku stanu zisťujeme, že z prázdneho kempu sa stal kemp plný Nemcov a my opäť končíme pri ohni.

V piatok lezieme opäť pri kempe, len na opačnej strane ako deň predtým. S Kubom sme sa rozliezali v cestách v ktorých sme sa báli o život a tak sme sa rozhodli vrátiť ku zvyšku skupinky do krásnej fotogenickej oblasti “Večerní a Schúdná věž“, kde sme si vyliezli aj dvojhviezdičkovú “Budinovu cestu“ a potom sa pobrali naspäť do kempu. V krčme bol koncert, ale na ňom sa nám nepodarilo zostať skrz únavu z troch dní lezenia.

V sobotu, deň odchodu, sa naša partička začala trhať, polovica išla už ráno naspäť do Trnavy a my čo sme zostali sme si išli vyliať naše posledné sily na vežu s názvom “Hastrman“. V ten deň som si preliezol najkrajšiu cestu týždňa “Podzimní koncert“, Kubo opäť zabojoval o život v ceste “Potítková pumpička“ a následne po obedo-večeri sme vyrazili aj my do Trnavy. Ja s Kubom prichádzame ku mne o pol dvanástej a plný krásnych zážitkov sa lúčime a tešíme sa na naše mäkké postele.

Na záver

Najkrajšie dojmy boli z výhľadov z veží, zo zobúdzania sa o 11-tej, kedy vstával celý kemp, z kulinárskych zázrakov, z počasia, z piatkovej polárnej žiary, a spolu s Kubom sme sa zhodli, že to jedno istenie, ten eden kruh na 25 metrovej veži, jej naozaj pristane a musíme sa sem vrátiť pozrieť aj o rok.

Dávid

Resumé od Marcela:

Som rád, že po dlhej dobe prišiel niekto ďalší ochutnať lezenie v Tisej a na Ostrove. Ešte radšej som, že sa Dávidovi aj Kubovi páčilo, že im to liezlo a aj napriek trochu napínavým chvíľam všetko dobre dopadlo. Mňa dva dni pred odjazdom postihol nejaký zápal v ramene a celý čas som bol na Flectore, čo ma niektoré dni skoro úplne vyradilo, ale aj tak sa podarilo celkom dosť poliezť. Za mňa bola tá „naj“ Budínová cesta na Schúdnou vež, cez krásTnu ručnú špáru a previštek. S Dávidom sme si rozrobili do budúcna Jim Beam Party a pekne zaliezol v Podzimním koncerte a vraj si užil Mechové rondoJ. Kubo očakávane bojoval v rôznych špárkach a širočinách (Jižní cesta, Koutová spára, Budínova cesta) a Dávid sa o Kuba bál aj v krásnej hrane cesty Potítková pumička, kde bol trochu vyššie prvý kruh. Paráda.

Výber vylezených ciest:

Malé Tiské Steny:

–             Herkules – Jim Beam Party IXa – David AF, Marcel TR

–             Golem – Jižní cesta VI – Kubo M., David

–             Cymbuří – Solivá cesta V, všetci

–             Cymbuří – Americké voľno VIIIa – Marcel TR

–             Dvojčata – Jarní cesta V – Marcel, Aďa

–             Poštolčí stena – Západní stena IV – Marcel, Aďa

–             Kamený stúl – Ružový bryle VI, Kubo, Dávid

Burschlické steny, Květnový masiv

–             Železná a Jarní cesta, obe: V, všetci

–             Televizní Hra VI, David a Kubo

–             Mexické Fazole VI, všetci

–             Kosa Nostra VIIb, Kubo, Marcel David

Ostrov – Jižní část – Nebeská říše

–             Šlabikár – Prosincová bouře V, Dávid, Kubo, Pepo

–             Rebeka – Pokání VIIb, Dávid, Kubo

–             Rebeka – Údolní cesta VIIa, Kubo, Dávid

–             Kareta – Šedé hlubiny V, Marcel Aďa a spol

–             Malá Tovární Vež – Památka pro Zdenu VI, Dávid, Kubo

–             Velká Tovární Vež – Koutová spára V, Kubo, Dávid

Ostrov – Západní část

–             Masiv za Večerní – Večerníček VIIb

–             Večerní – Pravá náhorní spára V, Marcel a spol.

–             Večerní – Zostrení režim VIIa Dávid+Kubo, Marcel+Pepo

–             Schúdná vež – Budínová cesta VIIc (VIIb), Marcel (OS), Kubo (Flash), Dávid

–             Západní Kámen – Mechové rondo VIIa, Dávid. Kubo

Ostrov – Východní část

–             Kolínske plató – Údolní cesta V, Marcel, Dávid, Kubo

–             Osmička – Prvá Padesátka V, Všetci

–             Osmička – Potítková pumpička VIIb, Kubo, Dávid, Marcel

–             Hastrman – Podzimní koncert VIIIa (VIIc), Dávid, Marcel

A veľa dalších….

Galéria:

Ďakujeme za podporu

Horolezecký sprievodca

Náhodné galérie

posl_zlan 38 dsc01743 p1164883 p2065276 p1080249 imag0116 DSC_2173

Archív